AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

Satılık Erkekler Amsterdam'ın Red-lıght Sokağında İlk Kez Vitrine Çıktı!

Ve "hayat erkekleri" vitrinde
JULES MARSHALL / TCS Fotoğraflar: FLORIS LEEUWENBERG / TCS 


Hayat kadınları Amsterdam'ın köklü kurumlarından sayılır. Ancak son günlerde erkek fahişeler kadınların tahtına göz dikmiş gibi! Zira kısa süre önce kentin ünlü 'Red-Light' sokağında kayda geçen manzara şöyleydi: Kadınlar "alıcı" gözüyle erkekleri süzerken erkekler de nazlanarak potansiyel müşterileriyle flört ediyor!

Amsterdam'da genelevlerin dizildiği "Red-Light" (Kırmızı Işık) Sokağı'nda bir "Halk Günü" (Open Day) daha! Ancak her yıl olduğu gibi yine, henüz veda ettiğimiz baharda gerçekleştirilen "Halk Günü"nün bu yıl bir farkı vardı. Bu kez erkek fahişeler vitrine çıktı! Organizasyonu üstlenen Fahişelik Bilgi Merkezi'nden (FBM) Mariska Majoor, her yıl pejmürde sokak ve caddelerin iyileştirilmesi için yapılan bu bir günlük "karnavalın" bu yılki farkını şöyle anlatıyordu: "Geçen yıl birçok kadın ziyaretçi vardı ve neden hiç erkek fahişe olmadığını soruyorlardı. Bu yüzden, bu yıl erkeklerden bir günlüğüne vitrinlere geçmelerini ve fahişelik yapmalarını istedik. Bu iş için gönüllü olan 20 erkekten 6'sı uygun bulundu. Birbirleriyle ilk kez o gün tanışanlardan üçü profesyonel jigolo, diğer üçüyse kendilerini vitrinlerin önünden geçen kadınlara satışa sunacak kadar meraklı amatörlerdi."
Velhasıl dört vitrine yerleşen "hayat erkekleri" yaklaşık altı saat boyunca sırayla laf attı, iş tuttu. Ellerinden geleni yaparak bu et pazarında kadın ve erkeğin rollerini tersyüz etmeye çalıştılar.

Fabio, François, Andre ve mahallenin diğer fahişeleri
Mesela vitrindekilerden Fabio, bir jigolo. 34 yaşında, eski bir model; Roma'dan Amsterdam'a özellikle bugün için geldiğini söylüyor. Günün sonunda gösterilen ilgiden memnun "Eskort olarak çalışmak istiyorum ve bu benim reklamım için harika bir yol" diyor. Fahişelik İtalya'da yasadışı olduğundan Fabio artık, fahişeliğin 1988, genelevlerin de 2000 yılından beri legal olduğu Amsterdam'a taşınmak istiyor. Hollanda'da işçi hakları anlamında fahişelik diğer iş kollarıyla eşit, dolayısıyla Fabio'nun bu isteği anlaşılır.
Saatte 150 Euro kazanan ve Hollanda'nın sahil kasabası Zandvoort'ta yaşayan 28 yaşındaki François ise "Neden bu işi yapabilecek durumdayken Allah'ın belası bir ofiste çalışayım ki? Bu fantastik bir iş" havasında. François, vardiyasından bir saat sonra devamlı müşterilerinden biriyle buluşmak üzere yola çıkıyor Diğer profesyoneller gibi Andre de zamanını vitrinde kartvizit dağıtarak ve potansiyel müşterileriyle konuşarak geçirmekten memnun. Spor çantasını ve jigolo kıyafetlerini toplarken "kendi kendine aracısız satış" sonunda halihazırda üç telefon aldığını açıklıyor.

"Her şey dahil" 50 Euro
Bir memur, bir radyo DJ'i ve Amsterdam'da yaşayan bir İngiliz yazardan oluşan amatörlerin vitrin görüntüsüyse profesyonelleri aratıyor. Aralarında Oxford mezunu ve iki çocuk sahibi bir baba olan bir "amatör erkek fahişe" amacını "Kişisel fantezinin yanında, bu organizasyonda yer almamın nedeni toplumda cinsiyetlerin değişen rolü hakkında bir tartışma yaratmak. Küçük de olsa, kadın ve erkek arasındaki eşitsizliği eşitlemeye çalışmak" olarak açıklıyor. Gülerek, "Hayır, gerçek bir jigolo olmayı düşünmüyorum" diye de ekliyor
Burada, güneşli ama serin bir havada erkekler gün boyu yüzlerce kadını baştan çıkartıyorlar... Müşterilerin ortak reaksiyonuysa "Bu gerçekten gerçek mi" kabilinden! Bu tepkiyi "Ne satıyorsun ve kaça" soruları izliyor. Erkeklerden ara sıra gelen tekliflerse çoğunlukla kibarca reddediliyor
Başlarındaki "erkek mama" da bu alemde nam salmış bir isim: Daha 1995'te vitrin arkasında fahişelik yapan dünyanın en meşhur jigololarından Shai Shahar. Şimdi emekli olan Shahar ilgiyi arttırmak ve kadınların aklını çelmek için şarkılar söyleyip genelevdeki erkekleri pazarlıyor. "Her şey dahil" hizmet bedeli 50 Euro; süre 30 dakika.
Öte yandan herkesi memnun etmek mümkün değil. Zira birçok kadın da bu genelevi saçma buluyor ve karşı çıkıyor. "Bara gidip istediğimiz erkeği bedava tavlayabilecekken niye üstüne para verelim" diye soruyorlar. Vitrindeki erkeklerin cevabıysa hazır: "Kesinlikle doğru, bardan birini bulabilirsiniz. Ama bu işte ne kadar iyiler? Ne kadar ayık oluyorlar? Ayrıca ertesi gün kendinizi ne kadar iyi hissedeceksiniz?"

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 100. sayısında bulabilirsiniz!


1   2   3   4  
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital