AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

İnternet Gerçek Oldu! facebook.com'la "Sır" Kalmadı, "Rumuz: Kara Kedi" Dönemi De Sona Erdi! Çünkü Artık…

İnternette "çıplak jenerasyon" dönemi!
BURCU ARMAN / 


45 milyon üyesi var. Hatta şu dakika belki bir milyon daha eklenmiştir. Nick (rumuz) yok, fotoğraf limiti yok! Herkes kendi adıyla kayıt olup istediği kadar fotoğrafı siteye yükleyebiliyor; ve nedense gençler anne babalarından, "gerçek çevre"lerinden sakladıkları sırları sere serpe ortaya döküyor! Bu nedenle genç yaşlı herkes bu girdaba kapılıyor. Yakında siyasi bir güç bile olabilecekleri söyleniyor. Ve artık tüm dünyada ve Türkiye'de aynı anda yeni bir dönem de başlamış oluyor: Çıplak jenerasyon! Ama neden? Nasıl? İşte yanıtı…

Kitap mağazası zinciri sahibi Joe, yeni ve dev dükkânını, Kathleen'in anneden kalma minik kitapçısının tam karşısına açar. Aralarında kıyasıya bir rekabet başlar. Oysa küçük dünyaları içinde ortak bir noktaları vardır: İnternet. Gerçek hayattaki kurtla kuzu, internette gizli kimlikleriyle önce dost, sonra aşık olurlar1998 yapımı "Mesajınız Var" (You've Got Mail) adlı bu film vizyona girdiğinde Türkiye ICQ denen "müthiş" tanışma platformuna ısınalı iki yıl olmuştu. Bugünkü tanışma sitelerinin atası sayılan ICQ, kelime anlamıyla da aslında bizi neler beklediğinin sinyalini veriyordu: I Seek You! Türkçe mealiyle "seni arıyorum"! Bu ortamın asıl numarası "gizlilik"ti; gizli kimlikle her şey mubah ve mümkündü
Zamanla hem sanal 'ahbaplık' adresleri hem de kullanım şekilleri çeşitlendi. ICQ'da kullanıcı ismi yerine hatırlaması zahmetli uzun kod numaraları geçerliyken bir gün "nick" ile tanışıverdik. Kimdi bu nick? Neyin nesiydi?.. Aslında Güzin Abla'ya yazılan yazıların sonunda "Rumuz: Kara kedi" gibi tanımlarla büyümüş bir nesil olarak nick bize çok da yabancı değildi. Ama mecrası kesinlikle yeniydi: Sanal dünya!
Yeni çıkan her şeyde olduğu gibi birden bire yüzlerce arkadaşlık sitesiyle tanıştık. Türk insanı internet sitelerinde ruh (ya da beden!) ikizini ararken Amerika da sixdegrees.com ile kaynaştı. İşin özü "Altı halkada herkese ulaşabilirsin" idi. O zamanlar bir ütopya gibi gelen bu tanımın ne kadar doğru olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz!

Hoş geldin çıplaklık!
Hızla evrim geçiren bu tanışma-tanıştırma siteleri dünyaya yayılırken programcılar da boş durmadı. Örneğin zaten arkadaşın olan insanlarla konuşabildiğin MSN girdi bilgisayarlarımızın alt köşesine. Yani sadece isteğe bağlı olarak arkadaş listeleri yarattık sanal alemde. Ama insanoğlu tatminsiz! Durum böyle olunca siteler çoğaldı; siteler çoğaldıkça biz yeni insanlarla tanıştık. Ama bunların hepsi adı üzerinde "sanal" dünyanın arkadaşlıklarıydı. Zira "nick" ve bilgisayarın ardına itinayla gizlenme tercihi birtakım sorunlar yaratmaya başladı. Gazetelerin üçüncü sayfaları kendini kadın olarak tanıtan adamların, yaşını büyüten çocuklara aşık olanların, onlarla evlenmek üzere evden kaçanların, hatta sanal aşklar uğruna elini kana bulayanların hikâyeleriyle dolmaya başladı!.. Neyse ki geçen hafta gazetelerde çıkan çiftin hikâyesi o kadar da acıklı değildi. Evliliklerinden memnun olmayan Bosnalı çift, birbirlerinden habersiz kendilerine birer nick edinerek internetin sihirli dünyasına girmiş ve kendilerine uygun gördükleri birilerine aşık oluvermişti. Ve işte filmlere konu olan malum "tesadüf" onları da yakaladı. Yani yine birbirlerine aşık olmuşlardı!
Şimdi sıkı durun! Bütün bu gizlilik ve ardından gelen sorunlar geride kaldı. Çünkü "nick" devri kapandı! Artık "çıplak jenerasyon" internette hüküm sürüyor! Tabii o da kendine has soru ve sorunları beraberinde getiriyor. İsim annesi, blog yazarı Caroline McCarthy. Geçenlerde Amerikalı bir muhabir ve sevgilisinin kısa ilişki tarihlerini ve de ayrılık nedenlerini gayet açık bir şekilde blog'larına yazmasını konu almış McCarthy; ve bakın bu meseleyi nasıl ele almış? "İnternet kullanıcıları yaşamlarını online sergiliyor: Kişisel anketleri eksik dolduruyor, birbirleriyle dijital kamerayla haberleşiyorlar... Fakat çıplak jenerasyon bundan farklı. Onlar akıllı; bunu iyi biliyor ve online sergi alanını bir sıkıntı ya da utanç yerine bir avantaja dönüştürmeyi başarıyorlar. Artık internet bizim soyunma odamız, kokteyl salonumuz, halkla ilişkiler departmanımız."
Bu jenerasyon kesinlikle farklı! Çünkü "nick"lerin ardına gizlenmiyor. Ne yapıyorlarsa kendi imzalarıyla yapıyor ve en özel anlarına ait fotoğraflarını bile saklamaya gerek duymuyorlar. Artık gerçek kimlikle girmenin "töre" olduğu Facebook var. Bu değişim sadece "nick"lerin aradan çekilmesiyle olmadı tabii. Davranış Bilimleri Enstitüsü'nden psikolog Şirin Hacıömeroğlu'na göre "çıplak jenerasyon" tam da yerinde bir tanım ve Facebook bunun en çarpıcı örneği! "Çünkü önceden her şey anonimdi" diyen Hacıömeroğlu, internetin artık daha bireysel olduğunu vurguluyor.

spacer
 
1  2  
 
spacer
1   2  
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital