AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

12 Obama'nın ABD başkanı seçilmesi gelecek yılları şekillendirecek
Gazeteci, Referans ve Radikal gazeteleri köşe yazarı. SBF Diplomasi ve Dış Münasebetler Bölümü'nü bitirdi. ODTÜ'de Uluslararası İlişkiler Asistanı olarak bir dönem görevde bulundu. Vatan Gazetesi, Türk Haberler Ajansı, Cumhuriyet, Hürriyet, Güneş, Sabah ve Yeni Şafak'ta çalıştı. Uzmanı olduğu Ortadoğu konusunda eserler verdi. ABD'de bulunduğu 1999-2000 yıllarında Türk Dış Politikası ve Türk-Amerikan ilişkileri üzerine üç İngilizce kitaba katkıda bulundu. İstanbul Bilgi Üniversitesi'nin ardından halen İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Ortadoğu Tarihi ve Politikası öğretim görevlisi. İngilizce, Arapça ve Fransızca biliyor.
14 Duraklama ve muhafazârlaşmanın yılı
Yeni Şafak gazetesi köşe yazarı. 1956 yılında Gelibolu'da doğdu. Fransa, Grenoble Siyasal Bilgiler Fakültesi'ni bitirdi. Tempo, Power dergilerinde ve Yeni Yüzyıl, Star, Yeni Binyıl, Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.
16 Yaygınlaşan Şiddet, Çözülen Toplumsallık
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi. 1963 yılında Nusaybin'de doğdu. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu. "Temel Hakların Yorumu" konulu teziyle 1995'te doktor, başka çalışmalar yanında "Hukuk Devleti" konulu teziyle de 1999'da doçent oldu.
18 Silicon Valley, Wall Street'i yıkarak yeniden yapılandıracak....
İstanbul Üniversitesi İktisat Politikaları Ana Bilim Dalı profesörü ve Star gazetesi köşe yazarı. 1953 yılında Ankara'da doğdu. Paris I. Pantheon Sorbonne Üniversitesi'nde, Türkiye-IMF ilişkilerini inceleyen çalışmasıyla 1980 yılında uzman, Türkiye'nin ABD ve SSCB ile ilişkilerini inceleyen teziyle de iktisat doktoru oldu. Altan aynı zamanda ikinci cumhuriyetçiliğin fikir babasıdır.
20 Canlılar âlemi hızla tepetaklak aşağı gidiyor
Radyo programcısı. 1945 İstanbul doğumlu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu (1968). 1970 -1982 yılları arasında bu fakültede uluslararası hukuk dalında öğretim üyeliği, 1982-1994 arasında gazetecilik, dergi editörlüğü ve yazarlık yaptı. 1995'ten bugüne Açık Radyo'nun (94.9 FM) kurucu ortağı, genel yayın yönetmeni ve programcısı.
22 Devletin medyadaki ideolojik ağırlığının kırıldığı yıl
Medya eleştirmeni, Yeni Aktüel dergisi ve Taraf gazetesi köşe yazarı. 1952 yılında Kars'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İşletme Bölümü'nden mezun oldu. Nokta, Yeni Aktüel dergilerinde ve Yeni Şafak gazetesinde çalıştı.
24 2008'e damgayı "internette sansür" vurdu
Öğretim üyesi. Leeds Üniversitesi (İngiltere) Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesidir. Aynı zamanda "Cyber-Rights.Org" adlı kâr amacı gütmeyen sivil toplum örgütünün kurucusu ve 1997'den beri başkanıdır.
26 Bir dahaki on yıla
Yeni Aktüel dergisi kitap yazarı. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden lisans, Boğaziçi Üniversitesi'nden Tarih yüksek lisans dereceleri aldı. Yeni Şafak ve Yeni Yüzyıl gazetelerinde muhabirlik yaptı. Nokta, Toplumsal Tarih, Atlas, Express, Bant ve İstanbul dergilerinde yazıları yayımlandı. Pusula televizyon haber programının internet versiyonunda ve Tarih Vakfı'nda çalıştı. Ajans21'de Karanlıkta Diyaloglar ve Simavnalı Bedreddin adlı belgesel film projelerinde araştırmacı olarak yer aldı. Halen Kadir Has Üniversitesi'nde ders veriyor.
28 Anlamazdık, kadere de inanmazdık
Müzik yazarı. 1956 yılında Mardin'de doğdu. Beyazıt Maliye ve Muhasebe Yüksek Okulu'nu bitirdi. Gazete yazılarına Gazete Pazar'da başladı. Halen Radikal İki ve Milliyet Sanat'ta müzik yazıları yazıyor. 1995 yılında Mavi Radyo'da başlayan radyo serüveni ise Açık Radyo'da sürmekte.
30 Türk sinemasına '70 doğumlular damga vuruyor
Sinema yazarı. 1963 doğumlu Mehmet Açar, Galatasaray Lisesi'nin ardından, Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1989'dan itibaren çeşitli dergilerde çalışmaya ve film eleştirileri yazmaya başladı. 12 yıl boyunca Sinema Dergisi'nin genel yayın yönetmenliğini yaptıktan sonra Total Film Dergisi'nin yayın danışmanlığını görevini üstlendi. Film Analizleri başlıklı seminerler vermeyi sürdüren Açar'ın yayınlanmış bir hikaye kitabı (Anarşik Rehavet - 1998), iki de romanı (Siyah Hatıralar Denizi - 2000, Hayatın Anlamı - 2005) bulunuyor.
32 Sanat dünyasının yüzü sergilerle güldü sansürle asıldı
Sinema yazarı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nde öğrenim gördü. 2000 yılında Radikal gazetesinin kültür sanat bölümünde aktif olarak gazeteciliğe başladı. 2008 Eylül'ünden beri Sabah gazetesinin kültür- sanat servisinde çalışmaktadır. Kültür sanat haberciliğinin yanı sıra sinema yazarlığını da sürdürüyor. Sinema Yazarları Derneği üyesidir.
34 Modada "yeşil" tasarım ağırlığını hissettiriyor
Moda tasarımcısı. Güzel Sanatlar Akademisi eğitiminden sonra yüksek lisans ve sanatta yeterlilik eğitimi aldı. Yrd. Doç. olarak Mimar Sinan Üniversitesi'nde görev yapmaya devam ediyor. Uluslararası ve ulusal moda platformlarında, koleksiyonlarındaki hikâyeler, tasarımlarının avant-garde ve özgün duruşuyla tanınıyor.
36 Sporda unutulmaz yıl!
Spor yazarı. 1979 yılında İstanbul'da doğdu. Galatasaray Lisesi'ni bitirdikten sonra Galatasaray Üniversitesi'nde siyaset bilimi ve kamu yönetimi okudu. Kısa bir Sabah ve Fotomaç spor servisleri deneyiminden sonra Radikal gazetesi spor servisine girdi. Sadece futbolla değil sporun tüm dallarıyla ilgili yazılar kaleme alıyor.
75 Yarın başka bir ülke
Yarın başka ve yeni bir ülke olsun. Kimsenin sesinin kısılmadığı, herkesin kendisini ifade edebildiği, kimsenin saygınlığının ve biricikliğinin hor görülmediği açık bir demokrasimiz olsun. Ötekinin bana tehdit değil benim yoldaşım olduğunu hissettiğim bir ülke. Kimlikleri yontarak ötekine sapladığımız mızraklara dönüştürdüğümüz bir ülke değil!
105 Almanağım vallahi dertten…
Reklam yapmak için demiyorum, epey enteresan bir yıl olmuş. Acı tatlı hatıraları, umut dolu, depresyon dolu balkon sefaları, gerekli gereksiz skandalları, bitimsiz tecavüzleri, işkence, suikast ve çeteleriyle, haşarat haritaları, oto teybine koyup dinlediğimiz vasıflı-vasıfsız şarkılar eşliğinde, daha bir yüzsüzleşip, çirkinleştiğimiz: Macera dolu 2008.
110 Eğitimde 2008 neler getirdi?
2008 Türkiye'de eğitimde özelleştirme yılı olurken, Avrupa'nın yüksek öğrenim standardı olan Bolonya Kriterleri konusunda 5 üzerinden 2'yle sınıfta kaldık. ABD içinse 2008 yabancı öğrenci rekoru kırdığı bir yıl oldu; sertifika ve İngilizce programları için gelen öğrenci sayısında patlama yaşandı.
124 Umudun gücü
İnsanlar astroloji yazılarını gelecek için umut veren ipuçları bulmak beklentisiyle takip ederler. Gerçi fala inanmam ama ben de 2009 yılına umutla gireceğim; tıpkı geçen yılbaşlarında olduğu gibi...
 
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital