AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

Gamsız Kabare'nin Sahneye Koyduğu Oyun ikiyüzlü Ahlak Anlayışını Ve Cinsel Kimlikleri Sorguluyor

"Cin'sel Problemler"
Göksan Göktaş / 


Doğu'da bir ağa oğlu… Babası, oğlunun da kendisi gibi bıyık bırakıp aheste aheste burmasını beklerken o sarma yapıyor, börek açıyor "Kadınım ben" diye kapışıyor ev halkıyla! Ailenin, itibarını kurtarmak için bulduğu yol, bu "tuhaf" oğlanı köyün "içine cin kaçmış özgür seks düşkünü" kızıyla evlendirmek! Kadrosunda iki transseksüel oyuncuya da yer veren Gamsız Kabare, Cin'sel Problemler adlı ilk oyunlarında toplumun ikiyüzlü ahlak anlayışına, aile kurumuna ve her nevi statükocu yaşam normuna topla, tüfekle değil incelikli bir mizahla saldırıyor!

Anadolu'da bir köy evi; içinde kıyamet kopuyorBaba köyün ağası, oğlan oraların tabiriyle "kırık"Adı da GürbüzSarma yapıyor, börek açıyorAnne oğlunun durumunu, izlediği kadın programlarının kadrolu psikologlarından birine bile danışıyor kendi Türkçe'siyle: "Ne yapsak da bu oğlanı düzeltsek sikolog bey?" Amaçları ne yapıp edip oğlanı "düzeltmek". Hatta baba bir ara oğluna yürüyüş dersi vermeye kalkıyor. "Şöyle" diyor, "Bacaklarını yaya yaya, aça aça, ağır ağır yürüyeceksin ki oranda çok ağır, büyük bir şey taşıyorsun sansınlar". Aile ne yaparsa yapsın oğlanın düzeleceği yok. Ama "kırsal"da çareler tükenmez. Yine aynı köyde başka bir ailenin; oyundaki tabirle -ayıptır söylemesi- "verme" hastalığına yakalanmış bir kızı var. Çayırda, çimende, çeşme başında, samanlıkta, ahırda, erkek namına kimi görürse dayanamıyor, tutamıyor kendiniKöyün "üç kâğıt virtüözü" hocasına ve tüm köy ahalisine göre kızın içine cin kaçmış. Ha, bu arada kızın adı İffet! Bu aile de kızlarının çaresiz "verme" hastalığına çözüm arıyor. Akabinde iki dertli ailenin yolları kesişiyor ve Gürbüz'ü "kırık"lıktan, İffeti iffetsizlikten kurtarmanın yolu bulunuyor. Köyün iki boyalı kuşunu evlendiriyorlarMevzu "Eda Yayan'la Sabahın Körü" programına kadar taşınacak, bol atraksiyonlu, küfürlü ve de "reytingli" bir aile dramına doğru gidiyor
Sözünü korkmadan söyleyenler taifesinden
Bu bir tiyatro oyunuBu senenin başında kurulan "Gamsız Kabare" topluluğunun kahkaha dozu yüksek oyununun adı "Cin'sel Problemler". Toplumun ikiyüzlü ahlak anlayışına, cinsiyet karmaşasına, statükocu hayat normlarına başkaldıran oyun, "erkek egemen toplum"u acıtmadan taşlıyor! Çünkü yönetmeni Cem Başeskioğlu'nun eli hafif. Çünkü derdini mizah fonunda anlatırsa sözünün dinleneceğini biliyor. Başeskioğlu yakın dönemde gösterilen "Sen Ne Dilersen" filminin de yönetmeniGamsız Kabare'de bu kez tiyatro yazarlığını ve yönetmenliğini deniyor. Eşcinsel hakları konusundaki mücadelesinden de, yeri geldiğinde otoriteyle çatışmaktan geri durmayan "sözünü korkmadan söyleyenler taifesinden" olduğunu hatırlar ilgili kişiler!
Her pazartesi akşamı Beyoğlu Old City'de oynuyor ekip Cin'sel Problemler'i. Bizse Gamsız Kabare'yi, kapatma kararı alınan Lambda'nın düzenlediği Onur Haftası etkinlikleri kapsamında Fransız Kültür Merkezi'nde izledik. Lambda üyelerinin yoğun olarak geldiği salonda, ön iki sıra travesti ve transseksüellere aitti. Gamsız Kabare'nin iki transseksüel oyuncusuna destek vermek için oradaydılar. Talihin kendilerine tahsis ettiği zorlu ve zorunlu mıntıkada yıllardan beri oyunculuk yaparak hayatlarını kazanan iki profesyonel; Seyhan Arman ve Deniz Türkan Cin'sel Problemler'de iki kadını, iki anneyi canlandırıyor.
Eşcinsel rolünü bir heteroseksüel oynuyor
Oyunun başrolünü, yani eşcinsel Gürbüz'ü ise 22 yaşındaki genç oyuncu Eren Sezer canlandırıyor. Müjdat Gezen Sanat Merkezi'nden mezun Sezer aynı zamanda Gamsız Kabare'nin kurucularından. "İşim zor" diyor, "Bir heteroseksüel olarak en başta kendi ekibimdeki eşcinsel arkadaşlara rolümü beğendirmek ve inandırıcı olmak zorundayımAma neyse ki hem eşcinsel rol arkadaşlarımdan hem de eşcinsel izleyiciden tam not aldım."
Eren Sezer, ZonguldaklıAilesi tiyatrocu olmasını istemediği için tiyatrocu olmak için evden kaçmış aslında bir nevi! Parasızlığı pulsuzluğu göze alıp İstanbul'a atmış kendini. İlerleyen yıllarda tiyatroda başarılı işler yapıp kendini gösterince ailesiyle arası da düzelmiş. Gamsız Kabare Cin'sel Problemler'i de ilk olarak Zonguldak'ta sahnelemiş. İstanbul'da oyun "müstehcen" bulunduğu için sahnelenmezken Zonguldak'ta yerel gazetelerden övgüler almış. Zonguldak SSK Hastanesi çalışanlarından "Bizim için de oynar mısınız" teklifi bile almışlar. Ama İstanbul'un göbeğinde oynayacak sahne bulamıyor Gamsız Kabare. Kazara oynayabildikleri yerlerde de "Eşcinsel izleyici gelmesin, salonda travesti görmek istemiyoruz" uyarısı alıyorlar!
Yönetmen Cem Başeskioğlu her şeye rağmen umutlu: "Homofobi dün de vardı bugün de var. Ama karamsar olmamak gerekiyor. Lambda yaklaşık 15 sene önce kurulduğunda 8-10 arkadaştık. Bir evde toplanırdık, pencereden de bakardık kimse bizi takip etti mi diye. Makarna yiyip konuşurduk. Bugün artık yüzlerce kişi varEşcinseller kendi varlıklarını her türlü baskıya rağmen topluma duyurabiliyor."

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 156. sayısında bulabilirsiniz!


1   2   3   4  
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital