AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

Aile İçi Şiddetle Mücadele Günü'nde Bin Kişiye Soru Formu Dağıtıldı. 300'ü Yanıtladı. Yüzde 10'u Sorulmadığı Halde Ensest Kurbanı Olduğunu Yazdı!

On Kişiden Biri Ensest Kurbanı!
Ürün Dirier / 


Ensest, kapağı henüz açılmamış bir kutu. TBMM Dilekçe Komisyonu Başkanı Alev Dedegil, ülkenin iç güvenlik sorunu olarak gördüğü bu kutunun kapağını aralamaya başladı. Dedegil ile kendisine gelen "Beni kurtarın, intihar edeceğim" notlarını konuştuk. Bildirilen vakaları 50 ile çarpmak gerektiğini söyledi…

Ensest ilişki çok sık rastlanan bir şey mi?
Dünya Bankası verilerine göre 15-44 yaş arası kadınların aile içi şiddete ve tecavüze maruz kalma riski kanser, trafik kazası, savaş ve sıtma riskinden daha yüksek. Dolayısıyla ensest tüm dünyada büyük bir sorun.
- Dünyada çocukları ve kadınları bundan korumak için ne gibi önlemler alınıyor?
Almanya'da ensest yasası var. Arjantin, Japonya ve Brezilya birkaç yıl önce bu konuyla ilgili yasalar düzenlemiş. Ensest İngiltere'de büyük bir suç; 2002'de yapılan yasa değişikliğiyle sadece kan bağı olan kişileri değil, üvey anne, babayı, çocuklarını ve evlatlıkları da kapsar hale getirilmiş. Sırbistan'da Belgrad Ensest Travma Merkezi 2005 istatistiklerine göre reşit olmayanların ensest ilişkiye ve cinsel tacize maruz kalmasının cezası 5 yıl 8 ay.
- Dünyada konu üzerine yapılmış araştırmalar var mı?
Hindistan'da hükümet tarafından 912 bin 500 çocuk ve ebeveynleriyle yapılan bir araştırmada 5 ile 18 yaş arasındaki çocukların yüzde 53'ünün cinsel tacize uğradığı saptanmış. Görüşülen kişilerin çoğu tacizciyi tanıdığını söylemiş. 1992'de ABD'de üç eyalette yapılan kurban araştırması, 12 yaşın altındaki tecavüz kurbanlarının yüzde 46'sının tecavüzcüsüyle aile ilişkisi olduğunu, yüzde 20'sinin babaları tarafından tecavüze uğradığını ortaya çıkarmış. Kanada'da 1992 tarihli rapora göre 16 yaşın altındaki kızların yüzde 17'si ensest ilişki yaşamış. 1989 tarihli bir araştırmaya göre de Yeni Zelanda'da sekiz kadından biri ensest ilişki yaşamış. 2003 tarihli Yeni Zelanda Tecavüz Krizi Auckland Raporu'na göre çocuklukta yaşanan cinsel taciz davalarının yüzde 43'ünde tecavüzcü aile üyelerinden biri. Malezya'da her yıl 300 ensest davası bildiriliyor. Malezya gibi bir toplumda bu rakamı 30 ile çarpmak lazım. Çünkü çok az bir kısmı bildiriliyordur mutlaka.

"Eğitimli olan gizlemeyi biliyor"
- Ülkemizde gazetelere yansıyan olaylar gerçek rakamı veriyor mu sizce?
Şimdi ensest olayında mahkeme ve polis kayıtlarındaki veriler, ülkenin sosyo-ekonomik kalkınma durumuyla orantılı olarak birkaç misliyle çarpılmalı. Diyelim Türkiye'de beş ensest vakası biliyorsun, benim hesabıma göre bu rakamı 50 ile çarpmak lazım. Çünkü ancak 50'de biri bildiriliyordur.
- Ensest ilişki oranının eğitim seviyesiyle bir ilgisi var mı?
Kanadalı pedofili öğretmen vakasını hatırlarsınız. Bir öğretmendi, ayrıca çok yakışıklı ve gençti. Demek ki eğitimle bir ilgisi yok.
- Neden ülkemizde bu tarz olaylar eğitimsiz ailelerde yaşanıyor gibi görünüyor?
Bunun eğitimle bir ilgisi yok sadece cahil olan adam tedbir almayı bilmiyor. Örneğin İtalyan sanatçıya tecavüz edip öldüren kamyon şoförünün yerinde eğitimli, dünyayı bilen, sofistike düşünen biri olsaydı bunu böyle tedbirsizce yapmazdı. Ensestte de durum aynı. Eğitimli olan daha gizli kapaklı yapmayı biliyor sadece, o kadar.
- Türkiye'de konuyla ilgili bir çalışma var mı?
25 Kasım Aile İçi Şiddetle Mücadele Günü'nde bin kişilik bir toplantı yaptık. Katılımcı kadınlara aile içi şiddeti ölçmeye yarayan uluslararası formatta bir soru formu verdik.

spacer
 
1  2  
 
spacer
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital