AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

Albümleri Müzik Marketlerin Pop Reyonlarında Ama Afişlerde "Dünyaca Ünlü Rock'çı" Olarak Lanse Ediliyor

Yumuşakbaşlı rock'çı olur mu?
PERİHAN ÖZCAN  


Feshane'de verdiği konseri 50 bin kişinin mi yoksa 6 bin kişinin mi izlediğine karar verilemeyen Azeri asıllı İngiliz şarkıcı Sami Yusuf yaptığı müziği bir kategoriye sokmak istemiyor. "Dünyaca ünlü rock starı" şeklinde lanse edilen Yusuf'un müziğini sorguladık. Rock'çı mı, değil mi?

İçine bisiklet yaka kazak giydiği takım elbisesiyle sahneye çıkınca, "hıncahınç" dolu konser alanında ıslıklar eşliğinde çılgınca bir alkış kopuyor. İçinden Allah ve Muhammed eksik olmayan şarkılarının nakarat kısımlarında boşluğa uzattığı mikrofonda kalabalığın sesi çınlıyor. Şarkı aralarındaki boşluklarda ortalık yıkılıyor alkıştan.

"Bütün ilâhileri süper!"
Her ne kadar kendisi hayranlarının annelerle büyükannelerden oluştuğunu söylese de, Eylül ayında Feshane'de verdiği konserde objektiflere takılan görüntüler aksini söylüyor. Bu konserde 50 bin kişi mi yoksa 6 bin kişi mi olduğu bir türlü aydınlığa kavuşmayan izleyici kitlesinin neredeyse yarısını kadınlar oluşturuyor. Tepeden tırnağa siyaha bürünmüş, başlarına beyaz harflerle isminin yazılı olduğu yeşil bantlardan takmış genç kızların gözleri parlıyor; tıpkı renkli eşarplılar gibiBeğeniyorlar onu, belli. Sahnedeki gencin nesini beğendiğini soran mikrofonlara farklı cümlelerle ifade ediyorlar duygularını. Kimi "nur yüzünü beğendiğini" söylüyor Sami Yusuf'un, kimi konuya "müzikal açıdan" yaklaşıp "Bütün ilahileri süper" diye açıklıyor o kalabalık arasında bulunma nedenini. Yüzünü çevreleyen "kirli gibi" sakalı, mahcup tavırları, Arapça ile İngilizce'yi harmanlayarak yazdığı şarkıları birleşince "hayli karizmatik bir figür" çıkıyor ortaya. Öyle ki yanlarındaki genç kızların beğenilerini dile getirmesi rahatsız etmiyor delikanlıları. Ama dinleyicileri arasında "olgun erkeklerin" de bulunduğunu gözardı etmemek gerek. Meselâ Çocuklar Duymasın isimli dizinin İsmail'i, oyuncu Süleyman Yağcı "İslâmi türküler söylemesini filan" çok beğendiğini söylüyor Feshane'de alınan görüntülerde yine.
Kim Sami Yusuf peki? Daha önce neredeydi? Bir görünüyor bir kayboluyorPeki bu gönülleri "hoş eden" delikanlı nerede yaşıyor?
Baştan başlayalımAzeri bir ailenin oğlu Sami Yusuf. Tahran doğumlu. Ama sık sık karşılaştığı "Nerelisin" sorusuna "İngiliz'im" diye cevap veriyor, hemen arkasından büyükannesinin, bütün akrabalarının, hatta bütün hatıralarının İngiliz olduğunu ekliyor. Ailesinin o çok küçükken göç ettiği İngiltere'de yaşıyor. 27 yaşına girdi geçen Temmuz ayında. Görücü usulü evlendiği eşinin ona duyduğu sevgiden emin olduğu için, kendisine hayran genç kız kalabalığını kıskanmadığını söylüyor. Sami Yusuf gerçek adı; sahne için uydurulmuş değil.
Yaptığı müziğin "ilahi" olarak sunulmasından hazzetmiyor ama konserlerinde müziğinin oynak ritminin etkisine katılıp dans edilmesini de istemiyor. Zaten en fazla alkışla tempo tutuyor hayranları, Hz. Muhammed ismi geçtiğinde o bile olmuyor. Albümlerinin müzik marketlerde pop raflarında yer almasından rahatsızlık duymuyor ama isminin popçu veya rock'çı olarak anılmasını da istemiyor. Arap müziği kadar Kürt, Azeri ve İngiliz müziğinin de etkilerini taşıyan melodilerine bir isim vermek istemiyor. "Arkadaşım" diye söze ettiği Yusuf İslâm'la (Cat Stevens) kıyaslandığında onun daha çok Batılı olduğunu, kendisinin ise Doğu'yla Batı'yı buluşturduğunu ifade etmekle yetiniyor. İslami mesajlar verdiğini ise kabul etmiyor.

"Hoşça vakit geçirtiyor"
Türk Sanat Müziği sanatçısı ve tasavvuf müziğinin öncü ismi Ahmet Özhan, Yeni Aktüel'in sorusu üzerine Sami Yusuf'un şarkılarının ilahi olup olmadığı konusunda sessizliğini korurken müziği konusunda kısa ve öz bir yorumda bulunuyor: "Yaptığı işi çok beğeniyorum. Gayet başarılı buluyorum." Rolling Stone Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Tez ise Yusuf'u "Yaptığı işin farkında ve müzik açısından yetenekli biri" olarak görüyor. Müziğinin dünya müzik piyasasında kabul edildiğine dair bir bilgiye sahip olmadığını ama bir kategoriye sokulacaksa da bunun İslami pop olması gerektiğini söylüyor Tez ve "Çünkü" diye devam ediyor, "rock müzik çıkış olarak isyana dayanır. Başkaldırı ve itiraz vardır. Sami Yusuf'ta daha ziyade hoşça vakit geçirtmek ve İslâm dinini hayat tarzı olarak belirlemiş kesimlere seslenmek var. Toplumsal bir meselenin altını çizmek gibi bir tavrı olduğuna dair bir işaret yok. Dinleyicisinin derdini de anlatmıyor."
"Londra Kraliyet Akademisi'nde aldığı eğitimi, müziğinde görebiliyor muyuz" sorusunu ise "Hayır" diye yanıtlıyor.

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 118. sayısında bulabilirsiniz!


1   2  
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital