AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 Ünlüsü, Ünsüzü, "hobi"lerini Anlattı

Esra Akaya (Oyuncu)
Kitap okumak hobi değil, yaşam biçimim. Dalış yapıyorum, ama bu hobi değil spor. Hobilerim saçma sapan şeyler, mesela ev gezmeyi severim. Emlakçı değilim ama, ev gezerim, arkadaşlarıma ev bulurum, internet sitelerine bakarım... Bu merakımın kaynağını bilmiyorum, belki de önceki hayatımda evsizdim! Çünkü bu merak çok saçma! Aslında bu merakı mesleğimle de buluşturdum, biliyorsunuz Sihirli Anahtar diye bir ajansım var, insanlara iş buluyorum. Hobi, kafamı dağıtıyor, ilgimi bambaşka bir tarafa yöneltiyor ve beni sağaltıyor. Hayatının tamamen dışında saçma sapan bir eylemde bulunmak iyi geliyor işte.
Dilaver Denizaltı (73, emekli)
En büyük hobim seyahat etmek. Karadeniz'den yeni döndüm. Ama dur, seyahat etmek dediysem de, içimde kaldı diye söylüyorum. Bir zamanlar imkânımız vardı ama, o zamanda işten güçten başımızı kaldıramadık. Paralar bitince de oturduk kaldık evde. Aslında imkân yaratırım, biraz da pısırıklığımdan. 35 yıldır evliyim, hanımın dır dırı bitmez. Dili pabuç gibi; iyi bir insandır ama çok huysuz. Yemek yemeyi, lokantalara gitmeyi severim. Sarıyer'e börek yemeye giderim mesela, ama hanımsız gitmem. Bizim hanım Bursa İskender'ini sever, Aksaray'da gittiğimiz bir yer vardı, aboneydik oraya! Ama o zamanlar paramız da vardı, şimdi hobi mobi kalmadı!
Sevgi Tingiroğlu (18, öğrenci)
Hobi benim için boş vakitlerimi değerlendirmektir. Boş zamanlar da şu demek: Okul, dershane olmaz, evde boş boş otururum, o zaman da arkadaşlarımla vakit geçiririm, gezmeyi çok seviyorum. Ayrıca bilgisayarla ilgilenirim, fotoğraf çektiririm, dergi, nadiren de olsa gazete okurum. Bilgisayarda tabii ki MSN'de vakit geçiyorum, aslında internette araştırma falan güzel oluyor da, MSN falan boş işler. MSN'de iki, üç, belki dört saat vakit geçiriyorum.
Memet Ali Alabora (Oyuncu)
Hobiyle sorunum var, hobilerim hobi olarak kalmıyor, beceremiyorum. İlla ileri gidiyor. Mesela klasik müzik benim için çok güzel bir hobiydi, hâlâ da öyle, fakat CD'ler biriktirmek, oturup saatlerce dinlemek derken, beş yıldır da Andante dergisinde yazılar yazmaya, klasik müzik projeleri üretmeye kadar gitti. 20 yaşından sonra piyano dersi almaya başladım. Babam piyano aldı. O yaştan sonra piyano çalan, çat pat nota okuyan bir insan oldum. İkinci hobim de fotoğraf çekmek, bu tam hobi işte. Karanlık odam var, fotoğraf çekiyorum, kendim yıkıyorum, kendim basıyorum, arkadaşlarıma falan da hediye ediyorum. Yemek yapmak benim için bir hobi; Fransız, Çin, klasik Osmanlı, yakın dönem Türk yemeklerine kadar pek çok mutfakla ilgileniyorum.
Ali Nesin (Öğretim üyesi)
Hobisi olan insanlar uğraşlarını bir profesyonel gibi yaparlar ama, amatör ruhlarını da kaybetmezler. Herhangi bir konuda başarıya ulaşmak için de birinci koşul budur; hem profesyonellik, hem de amatör ruh. Çocukluğumdan beri sürekli resim yapıyorum. Niçin yaptığımı da bilmiyorum. Resim yaparken rahatlamıyorum da, tam tersine geriliyorum, dinlendirmiyor, yoruyor, gençleştirmiyor, yaşlandırıyor. Ama yapamadan da duramıyorum. Saatlerimi harcıyorum. Hobi basit bir sözcük belki ama, hobi sahipleri günün 24 saatinin 25 saatini harcarlar. Mesela güvercin besleyen insanlar var, bayılıyorum onlara. Hiçbir nedeni olmadan, birdenbire böyle bir merak geliştiriyorlar ve tutkuya dönüşüyor. Hobi bedava, hiçbir gerekçesi yok, şiirsel bir şey.
Selim Erdoğan (Oyuncu)
Sinemaya gitmek, kitap okumak, müzik dinlemek adam olmak için şart zaten. Hobi değiller. Hobi, beni gündelik dertlerimin dışına itebilecek, bağlanabileceğim bir uğraş. Son bir seneyi kendime ayırdım, çalışmıyorum, bu zaman diliminde de bilardoyla meşgulüm. Bilardoyu meditasyona yaklaştırıyorlar. Mesele sayı almak değildir, o sayıyı nasıl yapacağınızı tasarlamaktır. O sayının arkasından gelecek sayıya hazırlık yapmak demektir... Aynı zamanda balık tutuyorum. Bir İsmail ağabeyim var, onunla Kanlıca'ya inip olta atıyoruz. Gerçi ben pek beceremiyorum balık tutmayı ama, elimde oltayla dikilmek bile çok hoşuma gidiyor
Elif Yalçın, (17, öğrenci)
Lisede dış ticaret okuyorum, çok seviyorum, şimdi staj yapıyorum ve işim benim hobim. Aslında lisede okumak istemiyordum; 16-17 derse girmek zor gelmişti, sonra dış ticaret bölümünün derslerine baktım ve içime bir heves yerleşti. İşte şimdi de mesleğimi çok seviyorum, severek yaptığınız işler de hobi olur. Hobi bir ihtiyaç, herkesin mutlu olmaya ihtiyacı var sonuçta; müzik dinlemek, kankamla vakit geçirmek. Kankamla gezeriz, dedikodu yaparız, yemek yeriz... Hobi insanı mutlu ediyor. Sorarlar ya, "Nedir hobileriniz" diye, müzik dinlemek, kitap okumak, dergi okumak, gezmek tozmak.
Nezihe Keleş (47, emekli)
Emekli olduktan sonra beş yıla yakın bir süre el sanatları eğitimi aldım. Ahşap rölyef, kumaş boyama, boyutlu tablolar, nakış-dikiş, çiçek yapma derken ne varsa öğrendim. Eğitimin ardından eğitmen oldum. Ne öğrendiysem hepsini de öğrettim. Bir süre sonra bu yaptıklarımı paraya dönüştürmek istedim. Bakırköy Belediyesi, şu anda bulunduğumuz alana Kadının Emek Bahçesi adını verdi ve bizim gibi kadınların burada tezgâh açmasına kol kanat gerdi. Tabii artık bu işler benim için hobi olmaktan çıktı, sıkılıyorum bile. Gece yarılarına kadar uğraşıyorum ki, tezgâhtaki lifler, bluzler, takılar satılsın diye...
Minaya Caferova (50, ev hanımı)
Her sabah Bakırköy sahilini boydan boya yürüyorum, spor yapmayı çok seviyorum. Gençliğimde müzik dinlemeyi çok severdim, dans ederdim, hızlı danslar özellikle. Yaşım 50 olmuş, artık eski hevesim yok. 20'li, 30'lu yaşlarda çok severdim dans etmeyi; bu yaşta kalkıp oynadığında bir oynuyorsun da, ikincisinde utanıyorsun (gülüyor). Eskiden canım istedi mi dans etmeye giderdim. Şimdi düğünlerde falan işte. Artık televizyonda dans yarışmalarını izliyorum. Zaten televizyondan başka da hayatımız kalmadı!
Şahnaz Çakıralp(oyuncu)
Mesleğim hobim! Birçok insanın hobi olarak yaptıkları benim mesleğimin bir parçası; dans etmek, şarkı söylemek, şan dersi almak, eskrim dersi almak. Mesleğimi o kadar severek yapıyorum, detaylarıyla öylesine ilgileniyorum ki mesleğimi bir iş gibi görmüyorum. Eskrim dersi aldım, çünkü sahnedeki refleksleriniz için geçerli. Sonrasında da çok sevdiğim için devam ettim.

1   2   3   4   5  
6   7   8   9   10  
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital