AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

Levent Ersöz Paşa Ve Ekibi Medyanın Önemli İsimlerini Gizlice Kaydetmiş

Ergenekon'un "kayıt" Merakı
Tuncay Opçin / 


Em. Org. Şener Eruygur'un genel komutanlığı döneminde Jandarma tüm medyayı takibe aldı. Em. Tuğ. Levent Ersöz kendisiyle görüşmeye gelenleri kaydetti. Daha sonra bu kayıtları görüşme tutanağı haline getirdi. Tutanaklarda Tuncay Özkan'dan Mehmet Emin Karamehmet'e, Mustafa Balbay'a, pek çok isme rastlamak mümkün. Bir de telefonu yasadışı dinlenen, konuşmaları kayda alınanlar var; Nuray Başaran gibi...

Haftalardır Ergenekon ile yatıp Ergenekon ile kalkıyoruz. Önce iddianameyi, ardından da iddianamenin eklerini gördük gazete sayfalarında ya da bilgisayar ekranlarında. Ancak şu anda en çok merak edilen "yeni iddianame". Çünkü bu iddianamede Ergenekon Örgütü'nün cunta bağlantıları ortaya çıkacak.
"Eruygur Cuntası" ile kurulan bağlantılar, cuntanın Ergenekon Örgütü üzerinden yürüttüğü çalışmalar gözler önüne serilecek. Ancak yeni iddianamenin en gürültü koparacak kısmı hiç şüphesiz medya ile ilgili bölümü olacak. Çünkü burada yok yok.
MİT'i rapor ediyor
Mustafa Balbay 5 Ocak 2004'te gizli kayda alınmış. Hükümetin Kıbrıs politikasından Cumhuriyet'in tirajının arttırılmasına, Tayfun Talipoğlu'na hakaretten Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal'e küfüre kadar her şey var bu konuşmada. Balbay, Radikal Ankara Temsilcisi Murat Yetkin'i "tam Amerikancı" diye jandarmaya adeta şikâyet ediyor. Mustafa Balbay'la görüşenler ise Em. Tuğ. Levent Ersöz ve Em. Alb. Atilla Uğur.
Görüşmede öncelikli konu Kıbrıs. AKP hükümetinin Kıbrıs konusundaki tutumunu yumuşak buluyor her iki taraf da. Bu konuda ayak direyen Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'i ikna etmek için hükümet adına devreye giren ismin Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Uğur Ziyal olduğu konuşuluyor. Levent Ersöz soruyor; "Kimin kanalıyla bu işi yapmışlar?" Mustafa Balbay cevap veriyor: Uğur Ziyal kanalıyla. Devamındaki hakaret kısımlarını geçiyoruz
Konu bir ara aynı yıl içinde yapılacak yerel seçimlere geliyor. AKP'nin olası adayları üzerinde duruyor görüşmedeki isimler. Her biri için değerlendirmelerde bulunuyorlar. Mustafa Balbay meslektaşı Tayfun Talipoğlu'ndan bahsedince askerler şiddetli tepki veriyor: "Hem Arap-Kürt. Hem de " Mustafa Balbay, Talipoğlu için söylenen sözleri tasdik ediyor.
Gündem değerlendirmesine devam eden Ersöz, Uğur ve Mustafa Balbay'ın bir başka sohbet konusu New York Times'ın dış politika editörünün Türkiye temasları. Üçlü bu temaslardan hiç de hoşnut kalmamış. Bazı yazarların bu temaslar çerçevesinde yörünge değiştirdiği konusunda birleşiyorlar. Hemfikir oldukları isim Murat Yetkin. Radikal'in Ankara temsilcisi için Balbay'ın hükmü hazır ve kesin; "Murat Yetkin tam Amerikancıdır".
Görüşmenin bir yerinde Cumhuriyet gazetesi gündeme geliyor. Balbay şaşırtıcı bir biçimde gazetesini suçluyor. 1989-1993 yılları arasında bazı yöneticilerin PKK'dan etkilendiğini söylüyor Cumhuriyet'in Ankara temsilcisi. Ama şimdi tam bir Kuvva-yı Milliye kadrosu hâkim gazeteye.
Balbay'ın yaptığı bir başka iş var ki, anlaşılır gibi değil. 15 Kasım ve 20 Kasım 2003 tarihlerinde El Kaide İstanbul'da bombalama eylemleri yapmış, bu eylemlerin ardından MİT Müsteşarı Şenkal Atasagun Ankara'da 14 gazetecinin katıldığı bir toplantı düzenlemişti. Bu toplantı için MİT'in Atatürk Orman Çiftliği'ndeki Marmara Köşkü seçilmişti. İşte Mustafa Balbay bu toplantıda konuşulanları sekiz sayfalık bir bilgi notuna dönüştürerek Jandarma İstihbarat Başkanı Tuğ. Levent Ersöz'e veriyor...
Karamehmet'e sitem
Ersöz - Balbay görüşmesinin en kritik konusu ise Cumhuriyet gazetesi. Üçlünün üzerinde anlaştığı plana göre önce Cumhuriyet gazetesinin tirajının arttırılması gerekiyor. Hedef 100 bin. Bu amaçla "Aydınlanma Kitapları" projesinin yeniden canlandırılması düşünülüyor. Bunun için Oyak Bank sponsor olacak, sponsorluk bedeli de sadece 100 milyar lira. Balbay'a göre gazete 100 bin satarsa "Gündemi bir başka etkileyecek". Balbay'ın bu fikrini Em. Tuğ. Levent Ersöz biliyor olmalıydı ki, Jandarma Genel Komutanı Em. Org. Şener Eruygur'a bundan bahsetmişti bile. Eruygur ve Ersöz ikilisi bir de plan geliştirmişti. Buna göre "eğitim birlikleri, askeri okullar, bölge komutanlıkları ve karargâhlara" talimat verilecek, Cumhuriyet temsilcileri bu komutanlıkları ziyaret edecek, gazeteyi 200 bin liradan satmayı teklif edecekti. Gazetenin satış ve gerçek fiyatı arasındaki farkı Jandarma Genel Komutanlığı karşılayacaktı.
Böylece Cumhuriyet ilk önce jandarma birliklerine girecekti. Eruygur daha sonra uygulamanın aynen diğer kuvvet komutanlıklarında da hayata geçirilmesini sağlayacaktı. Komutanlıklar bir taraftan Cumhuriyet'e kapıyı açarken diğerlerine de hafif hafif kapatacaklardı. Bir müddet sonra birliklerde sadece Cumhuriyet satılıyor ve okunuyor olacaktı. Ersöz, Eruygur'la yaptıkları bu planı Balbay'a aktarıyor ve bu fikirde mutabık kalıyorlar
Jandarma Genel Komutanlığı'nın "konukları" arasında dikkat çeken bir başka isim ise Mehmet Emin Karamehmet. Çukurova Holding'in patronu ve Show TV'nin sahibi. Görüşmede yine aynı isimler, Levent Ersöz ve Alb. Atilla Uğur var.
Görüşme tarihi çok önemli. Çünkü bu görüşmeden kısa bir süre önce M. Emin Karamehmet, Tuncay Özkan'ı medya grup başkanlığından uzaklaştırmıştı. Özkan'la birlikte Em. Org. Kemal Yavuz ve Yavuz Gökalp Yıldız da işlerini kaybetmiş, bu durum Şener Eruygur'u çok rahatsız etmişti. Cuntanın medya ayağının önemli yara aldığını düşünüyordu ve Karamehmet'i bizzat aramıştı. Ancak her şeye rağmen Karamehmet geri adım atmadı.
Ersöz-Karamehmet görüşmesi tam bu ortamda yapılıyor. Karamehmet uzun uzadıya işlerini, kredi ilişkilerini, petrol kuyularını anlatıyor. Hemen ardından Levent Ersöz devreye giriyor ve dönemin Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur Paşa'nın sitemini iletiyor Karamehmet'e; "Komutanımızın size selamı var. Kendisi yurtdışında. Kendisi ile görüşmemiz esnasında şunları size iletmemizi istedi. 'Tuncay Bey'le ilgili bunu Mehmet Bey'den beklemezdim' dedi. Kendisi çok üzüldüler. Bir iki yıllık sıkıntıları paylaşmış, sizlere yardımcı olmuş bir insan. Bazı çevrelerden, bazı kişilerden size birtakım şeyler gelmiştir. Geldiğini de biliyoruz. Sonuçta bu bir vefadır, ama bütün bunlara rağmen karşılıklı olarak iyi niyetin göstergesidir. Bu söylediğim konu yerine gelsin. Mehmet Bey beni hiçe saydı, bu konuyu kendisine aktar, umarım bu konunun telafisini yapar" diyor.

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 162. sayısında bulabilirsiniz!


1   2  
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital