AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

"Dtp Kapatılırsa Kürt Toplumunda Kırılma Olur" Diyen Yazar Orhan Miroğlu Endişeli

"Savaşın Tarifi 'Kürtler Ve Türkler' Diye Yapıııır Oldu"
Onur Yazıcıoğlu / 


Türkiye'nin gündeminde DTP'nin kapatma davası varken yaşanan Aktütün olayı ve Kürt toplumundaki gelişmeleri, yazar Orhan Miroğlu'ndan dinledik. Miroğlu'na göre Kürt toplumu bu dava öncesinde bir kırılmanın eşiğinde duruyor.

Tam da dtp'nin kapatma davasının görülmesinin arefesinde aktütün olayının yaşanması kürt toplumunu nasıl etkiledi? Bu durum davanın seyrini etkiler mi?
Her iki toplumun sosyal ve siyasi psikolojilerinde birlikte yaşamaya ve geleceğe dair endişelerin giderek arttığı bir dönem yaşıyor türkiye. Altınoluk olayı, ardından çok geçmeden aktütün ve diyarbakır'da yaşanan saldırı hem türkiye'yi hem de kürt toplumunu derinden sarstı. Bu saldırılar, savaş psikolojisini besliyor ve artık bir hayli farklılaşmış iki ulusal zeminde etnik hınç ve öfke yaratıyor. Kürtlerle türklerin önemli bir kısmı bu ulusal psikolojiye karşı güçlü bir aidiyet geliştiriyor. Her iki toplumu kavga gürültü de olsa bir arada tutan değerlerde büyük bir kırılma yaşanıyor. Birarada yaşamaya dair mesuliyet, sosyal yaşama saygı giderek belirsizleşiyor. Savaşı sürdüren tarafların 24 yıllık tecrübeleri ortada. Şiddet politikasını sürdürmede bugün de muktedir olduklarını görüyoruz, gücün ispatı yeniden deneniyor. Böyle bir ortam dtp'nin kapatma davasını kuşkusuz etkileyecektir. Ama bu kararın mutlaka olumsuz olacağına da inanmamak gerekir. Yargıçlar bu toplumsal kırılmayı önemli oranda rahatlatacak bir karar verebilirler. Kapatmaya karşı her defasında kürtlerin yeniden parti kurup yola devam etmelerini sağlayan kararlılıkları, demokratik sisteme entegrasyon arzuları bir hayli zayıfladı. Dtp davasında böyle bir ortamda karar verilecek olması herkesi düşündürüyor elbette. Bu kadar sorunlu bir bölgede dtp'yi kapatmak ülkenin bir bölgesinde sistemin ipini çekmek demektir.
- kürt toplumunu temsil eden partiler daha önce de kapatıldı. Peki bu kapatılma olayları türkiye'yi hiç mi etkilemedi? Neden hâlâ böyle bir kararla sorunların çözüleceği düşünülüyor?
Çünkü kürt meselesinde geleneksel devlet zihniyeti işe yarayacak oranda değişime uğramadı.
Parti kapatma kararları alanların sorunu çözmek için bu kararları aldıklarını sanmıyorum. Hiçbir şeyin çözülmediği ortada. 1990'lı yıllardan bu yana kapatılan ve kurulan partilerin girdikleri seçimlerde hemen hemen aynı oranlarda oy aldıklarını yani bu partileri tercih eden seçmenin istikrarlı bir ilişki kurduğunu görmek mümkün.
- eğer dtp de kapatılırsa; bu durum türkiye'deki ve türkiye dışındaki kürtleri nasıl etkiler?
Kürt sorununu demokratik ve kültürel haklar, siyasi temsil, çatışmaların durdurulması ve her bakımdan bir normalleşme olarak gören kürtlerin daha radikal bir tercihe zorlanacaklarını tahmin edebiliriz. Yurtdışında yaşayan kürtler derken diaspora kürtlerini kastediyorsanız şunu söyleyeyim, onların arasında da türkiye'de başka halklarla birlikte yaşamaya dair inanç hâlâ çok güçlü. Buradaki kürtler için kürt sorunu demokrasi sorunu ve temel hakları kullanabilmek sorunu. Şiddetin çözüm olmadığını görüyor insanlar. Ayrıca federe kürt bölgesi'ne yönelik ulusal heyecanlar dinmiş görünüyor. Kuzey ırak'taki kürt partilerinin politikaları sorgulanıyor. Açıkçası ayrılıktan yana değil kürtler. Bu önemli bir siyasi imkân, ama dtp'nin kapatılması bizi maalesef bu imkânı çözüm için değerlendirmekten ve kullanmaktan biraz daha uzaklaştırır.
- akp'nin kapatma davasında medyanın ve sivil toplum kuruluşlarının gösterdiği refleks, dtp için gösteriliyor mu? Akp'nin bu konudaki tavrını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Medyanın tutumu genel olarak olumlu. Dtp davasını birkaç kez yazmayan köşe yazarı yok gibi. Bu yazılarda dtp'ye yönelik haklı eleştiriler de vardı tabii ve dtp'nin bu eleştirileri önemsediğini düşünüyorum. Öte yandan içinde bulunduğumuz vahametin farkında olmayanlar ve kürt sorununda askeri politikaların sürmesini isteyenler dtp kapatılsın demeye devam ediyorlar tabii. Akp sadece kapatma davası karşısındaki tutumuyla değil, dtp'nin meclis'teki varlığına karşı gösterdiği tahammülsüzlükle de olumsuz bir tavrın içinde bulunuyor. Bir yılı heba etti bu parti. Akp askerlerle yaşadığı sorunları kürt meselesi üzerinden gerçekleşen siyasi pazarlıklarla çözüyor. Dtp'ye karşı akp'nin gösterdiği tavır bunun için ödenen siyasi bir bedel. Ama maliyeti çok ağır bir bedel; çünkü kürt sorununun askerlerin egemenlik alanı olarak kalmasını sağlıyor.
- kapatma kararı gelirse kürt toplumunun siyasi ufkunda nasıl bir evrim bekliyorsunuz?
Kürt toplumunda ciddi bir kırılma yaşanır. Ama bu kırılmanın nasıl bir siyasi mecraya akacağı, sadece dtp'nin kapatılmasıyla ilgili bir şey olarak düşünülebilir mi, sanmıyorum. Dtp gibi kürtlerin soluk aldığı ve aynı zamanda tanınma, siyasi ve kültürel varlığını kabul ettirmenin yegâne aracı olan bir partinin yaratacağı boşluk nasıl kapatılacak?
- ölen askerlerin cenazelerinde yaşanan ve yaratılan atmosfer, kürt toplumunda nasıl bir karşılık buluyor?
Endişeleri ve gelecek kaygılarını arttırıyor bu görüntüler ama kürtlerin de vicdanını derinden yaralıyor. Bu savaşın tarifi kürtler ve türkler diyerek yapılmaya başlandı ki bu kaygıların ve endişelerin başlıca kaynağı. Kısacası kürtlerin asker cenazelerinde yaratılan atmosfer karşısında çok karmaşık duygular içinde kaldıklarını tahmin etmek zor değil.
- olayların ardından genelkurmay'ın prestij kaybından söz etmek mümkün mü? Genelkurmay'ın tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Evet mümkün. Prestij kaybı zaten dağlıca'da ve zap-oramar'da ziyadesiyle oldu. Kaldı ki, aktütün sadece askeri prestij kaybı olarak da görülemez. Kürt sorununda denenen askeri yöntemlerin bir bir sorgulandığı ve askerlere savaşın maliyeti konusunda hesap sorulduğu bir sürecin başlamasını da sağladı aktütün.

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 171. sayısında bulabilirsiniz!


1   2  
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital