AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

Çeteyi İzlemekle Görevli Emekli Kamu Görevlisine Göre, Çatlı Bildiği Her Şeyi O Kamu Kurumuna Anlattı…

Susurluk'un Bilen Adamı İlk Kez Konuştu
Mehmet Korkmaz / - Yüksekova çetesini soruşturan emekli astsubay Hüseyin Oğuz, 2006'da Aktüel'e yaptığı açıklamada, bir başka istihbaratçı astsubay arkadaşından Ümit'i Yeşil'in öldürdüğünü duyduğunu söylemişti. Bu yanlış bir bilgi mi?
Yanlış, çünkü Tarık Ümit, pastaneden isimlerini saydığım iki özel timci tarafından alınıp götürülüyor. Bunun tanıkları da var, basına yansıdı. Götürülürken arabada özel timcilerle konuşmalarını cep telefonunu açık tutarak Eymür'e dinletiyor. Konuşmalar sürerken bir yerde kesiliyor. Ondan sonra da Ümit ortadan yok oluyor.
- O süreçte Tarık Ümit'in Abdullah Çatlı tarafından öldürüldüğü iddiaları da yer almıştı basında.
Abdullah Çatlı öldürülmeden evvel devletin önemli bir güvenlik ve istihbarat kuruluşuna giderek bildiği her şeyi anlattı. Tarık Ümit cinayetiyle ilgili olarak "Ben öldürmedim, ama öldürenleri biliyorum" demiş.
- Kimin ya da kimlerin Ümit'i öldürdüğünü de söyledi mi?
Çatlı "Öldürenleri biliyorum, ama söyleyemem" diyerek Ümit'in katillerini gizledi. Fakat gelişmeler iki özel timciyi işaret ediyordu.
"Abdullah Çatlı'ya dosyalarının ortadan kaldırılacağını vaat etmişler"
- Çatlı, çeteye hangi gelişmeler sonunda dahil olduğunu da anlattı mı?
Onu çeteye alanlar geçmişte işlediği suçları kapsayan çeşitli mahkemelerdeki dosyalarını ortadan kaldıracaklarını, pasaport ve silah taşıma ruhsatı vereceklerini, Nevşehir Nüfus Müdürlüğü'ndeki nüfus bilgilerini yok edeceklerini ve yeni bir kimlik vererek bununla özgürce yaşamasına olanak sağlayacaklarını vaat etmiş. Teklif cazip gelmiş ve o da kabul etmiş.
- Çete Çatlı'ya verdiği sözde durmuş mu peki?
Nevşehir Nüfus Müdürlüğü'nde çıkan yangın sonucu tüm kayıtlar kül oldu. Şanlıurfa doğumlu Mehmet Özbey adına kimlik, pasaport ve silah taşıma belgesi kullandığı da ortaya çıktı. Adliyelerdeki dosyalarının akıbetini ise bilmiyorum, araştırmak lazım.
"Çete, Sabancı suikastını H.B. üzerinden DHKP-C'ye
sipariş etti"
l Ergenekon dosyasında Sabancı suikastına ilişkin bir rapor var ve bu raporun MİT raporu olduğu belirtiliyor. Bu konuda ne biliyorsunuz?
Rapor ve raporda yazılanlar doğru. Buna ilave olarak olayda asıl hedefin Sakıp Sabancı olduğunu, tetikçilerin yanlış odaya girdiğini, çete yöneticilerinin DHKP-C'yle bağlantıyı adı uyuşturucu işine karışan Kürt işadamı H.B. üzerinden sağladığını da söyleyebilirim.
"Behcet Cantürk sevgilisine giderken tuzağa düşürüldü"
- Adapazarı-Hendek-Sapanca üçgeninde işlenen cinayetler hakkında bir bilginiz var mı? Örneğin Behcet Cantürk cinayeti hakkında ne biliyorsunuz?
Cantürk iki araçla gezerdi. Birinde kendisi ve yakın koruması, diğer araçta ise diğer korumaları olurdu. Cantürk'ün bir sevgilisi vardı. Sadece sevgilisinin evine giderken koruma almazdı. Çete bu bilgiyi N.G 'den aldı. Akşam sevgilisinin evine giderken çete tarafından tuzağa düşürüldü.
"Medet Serhat'ı özel timciler A.Ç. ve O.Y. öldürdü"
- Behcet Cantürk'ün avukatı Medet Serhat'ın eşi Yurdanur Serhat eşini televizyon görüntülerinden teşhis ettiği Ali Ağansoy'un öldürdüğünü ileri sürdü. Ağansoy da Susurluk çetesinin bir üyesi miydi?
Medet Serhat'ı Ali Ağansoy değil, infaz timinden A.Ç.. ve Z.B. öldürdü. A.Ç, biraz Ağansoy'u andırdığı için o sanıldı, ama değil.
l Ankara'da öldürülenler de oldu. Altındağ İlçesi'nin Yüksekovalı Nüfus Müdürü Mecit Baskın'ın neden öldürüldüğü konusunda bir fikriniz var mı?
O dönem Baskın için "PKK mensuplarına nüfus cüzdanı çıkarıyor" türünden söylentiler dolaşıyordu. Bu söylentiler yüzünden öldürülmüş olabilir.
- Yılmaz Erdoğan'ın Sağlık Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanı olan amcası Namık Erdoğan'ı hangi gerekçeler çetenin hedefi yaptı?
Namık Erdoğan için de "PKK mensuplarına ilaç sağlıyor, dağa sağlık malzemesi yolluyor" deniyordu. İleri sürülen gerekçeler bunlar, ama cinayetin arkasında başka şeyler de olabilir. Bir ara H.K'nın Sağlık Bakanlığı'nda yaptığı hileli işleri kurcaladığı, bu yüzden öldürüldüğü de yazıldı çünkü.

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 173. sayısında bulabilirsiniz!


spacer
 
1  2  
 
spacer
1   2   3  
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital