AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 Bazı Ünlü Yerel Pazarlar

Yöresel ürünleri, her il veya ilçede belli günlerde kurulan pazarlarda bulmak mümkün. Çoğunluğu kadın köylüler, bahçe veya tarlada yetiştirdiği, dağlardan ve dere kenarlarından topladıkları ot, sebze ve meyveleri, dokudukları kumaş veya diktikleri giysileri bu pazarlarda müşteriye sunuyorlar.

İstanbul'da yerel pazarlar:
İstanbul Fatih'teki daimi Kadınlar Pazarı'nda Siirt ve yöresinin, Beykoz'da pazar günleri kurulan pazardaysa Kastamonu'nun yöresel ürünleri satılıyor.

Sürmene Pazarı:
Trabzon-Rize karayolunun 40'ıncı kilometresindeki Sürmene ilçesinin pazarı, her salı Çarşı Mahallesi'nde kuruluyor. 1967'den bu yana aynı yerde kurulan pazara, köylerden ve çevre ilçelerden insanlar akın ediyor.

Ödemiş Pazarı:
İzmir'in Ödemiş İlçesi'ndeki cumartesi pazarı 110 yıllık. 650 üretici ve bin 200 esnafla bölgenin en büyük pazarlarından biri. 11 cadde, 14 sokak ve iki meydandan oluşan 21 bin metrekarelik alana yayılıyor. Pazarın yüzde 80'ini Ödemişli pazarcılar, geri kalanını Tire, Bayındır, Kiraz ve Torbalı'dan gelenler oluşturuyor. Kadınlar pazarı bölümü büyük ilgi çekiyor.

Tire Pazarı:
Salı günleri kurulan ve neredeyse ilçenin tüm sokaklarına yayılan Tire pazarı o kadar ünlü ki, İzmir'den, Selçuk ve Kuşadası'ndan gezi düzenleniyor buraya. Pazar, her salı sabahı belediye hoparlörlerinden okunan pazar duasıyla başlıyor.

Milas Pazarı:
Muğla'nın Milas ilçesinde yarım asırlık Salı Pazarı, Hacıilyas ile Gümüşlük mahallelerinin ortasında Menteşe, Güveçdede, Gümüşkesen ve Sarıoğlu caddeleriyle, bunları kesen sokak aralarına yayılan 10 bin metrekarelik alanda bin 600 esnaf ve köylünün katılımıyla kuruluyor. Her hafta Bodrum'dan otobüslerle turistler akın ediyor bu pazara.

Kastamonu Halk Pazarı:
Kastamonu Topçuoğlu Mahallesi'ndeki halk pazarı, çarşamba ve cumartesi günleri kuruluyor, bir günde yaklaşık 20 bin kişi ziyaret ediyor.

Bartın Garılar Pazarı:
Bartın'da 102 yıldır köylü kadınlar, bahçelerinde yetiştirdikleri ürünleri, adı yerel şivede söylendiği şekilde anılan "Garılar Pazarı"nda satışa sunuyor.

Alaçatı Pazarı:
Son dönemde en gözde tatil beldelerinden biri olan Alaçatı'daki pazar, cumartesi günleri 15 bine yakın kişiyi çekiyor.

Muğla Pazarı:
Muğla'da yaklaşık 30 yıldır kurulan 500 tezgâhlı semt pazarı, sebze, meyve ve otların çeşitliliği, renkli görüntüsüyle turistlerin de ilgi odağı. Perşembe günü kurulan pazarın özelliği de satıcıların çoğunun kadın olması.

Yalıkavak Pazarı:
Bodrum'un Yalıkavak Beldesi'nde 43 yıldır perşembe günleri kurulan pazar, turistlerin de alış veriş mekânlarından biri.

Adana Kuş Pazarı:
Adana Kuş Pazarı'nda, her çeşit kuş, kümes hayvanları, kedi ve köpek satılıyor.

 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital