AKTÜELHepoku    
Her Hafta width=3 Türkiye width=3 Dünya width=3 Toplum width=3 Kültür Sanat width=3
 
   
 

Ziya Özel'in Zakkum Ekstresini Abd'deki Beş Kanser Merkezi Araştırdı

Bir Zamanlar "zakkumcu Ziya" Vardı Ya…
Ürün Dirier / 


Türkiye destek çıkmadı, ABD kaptı! Aşağıda okuyacağınız, bir zamanlar zakkumdan elde ettiği ekstre ile kansere çare bulduğunu söyleyen, "Zakkumcu Ziya" diye şarlatanlıkla bile suçlanan Operatör Dr. Ziya Özel'in fırtınalı hayat hikâyesidir… Demirel, Özal, Yıldırım Aktuna, Saddam Hüseyin ve TÜBİTAK'ın bilinçli ya da bilinçsiz teğet geçtiği bir hayat, bir mucitin yaşam öyküsü! Diğer bir deyişle "Zakkumun 43 yıllık macerası"…

Zakkum (nerium oleander, kısa adı NO) deyince herkesin aklına bir zamanlar basında "Zakkumcu Ziya" diye yeralan Operatör Dr. Ziya Özel geliyor herhalde. Ürettiği zakkum ekstresiyle kanserli hastaları iyileştirdiğini iddia ediyordu hani. 1988 yılında TRT'de haberlerde, ürettiği zakkum ekstresinin kansere çare olduğunu müjdelediğinde bütün Türkiye sallanmıştı. Birçok kanser hastası Dr. Ziya Özel'in kapısını aşındırırken, bir kısım insan da onu şarlatanlıkla suçlamıştı. Hikâye uzun; sonuç ise Dr. Ziya Özel 90'larda ABD'ye çağırıldı ve o zamandan beri de Kaliforniya'da yaşıyor. Pek çok üniversite ve kanser araştırma kliniğinde Özel'in zakkum ekstresi araştırılıyor. Bir ilaç firmasının Özel'in adına kurduğu ayrı bir zakkum araştırma birimi de bulunuyor. Zakkum ekstresi bugün Honduras'ta ve İrlanda'da yasal olarak eczanelerde satılıyor, etkili bir bağışıklık sistemi güçlendiricisi olarak! Faz2 çalışmaları tamamlandığında ilaç olarak tüm dünyanın hizmetine de sunulacak. Üstelik zakkum sadece kansere değil, AIDS gibi bağışıklık sistemini ilgilendiren tüm hastalıklarda kullanılabilecek. Ülkesinde "olmaz öyle şey yav" mantığıyla dışlanan, akademik kadroların kısır döngüsünde bunalan Dr. Özel'i tatil için geldiği Marmaris Armutalan'daki evinde ziyaret ettik, hikâyesini en başından, 1966 yılından başlayarak Yeni Aktüel'e anlattı.
Muğlalıların azgın yara tedavisinden ilham aldı
Dr. Ziya Özel, Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde genel cerrahi ihtisası yaptıktan sonra 1962 yılında Muğla Devlet Hastanesi'nde göreve başladı. Burada halk arasında azgın yara denen deri kanserlerinde yaraya zakkum yaprağının konduğunu gördü. Ve 1966'da zakkum üzerine böylece çalışmaya başladı. İlk olarak deri ve mide kanseri olan iki hastayı zakkumdan hazırladığı NOI (nerium oleander injection) iğnesi ile iyileştirdi. 1973 yılına kadar 8 kanser hastasını bu ekstre ile sağlığına kavuşturdu. 1973'te Ankara'da düzenlenen 4. Balkan Tıp Kongresi'nde çalışmasını sundu. Dönemin Sağlık Bakanı Kemal Demir "Bu adamın kapısından giren her hasta iyi olarak çıksa dahi, bu beni ilgilendirmez" diyordu. Özel bu yüzden yıllarca mahkemelere taşındı. Ama bu olumsuz tepkiye rağmen kongrenin ardından Dr. Özel'i sevindirecek bir teklif geldi TÜBİTAK'tan. Çalışmalarında Özel'e yardımcı olacaktı! TÜBİTAK, Cerrahpaşa ve Hacettepe üniversitelerinin onkoloji ve farmakoloji bölümleriyle Özel'in ekstresi üzerine çalışmaları için anlaşma yaptı. Ancak araştırma grubunun içinde Dr. Özel'e yer verilmiyordu. Bu duruma içerleyen Özel, Hacettepe Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dinçer Fırat'ın talep ettiği zakkum ekstresi numunelerini Ankara'ya göndermedi. Çünkü kendi keşfinin başkaları tarafından sahiplenilmesine dayanamazdı. Bunun üzerine Prof. Fırat, kendi hazırlattığı bir zakkum ekstresi ile deney yaptırarak "kanser üzerine hiçbir etkisi yoktur" şeklinde bir rapor hazırladı. Ziya Özel "Ben ekstrelerimi bitkilere su yürürken, özel bir teknikle yapıyordum. Oysa Fırat şubat ayında toplattığı yapraklarla kendince bir ekstre hazırlamış. Bir de kansere karşı etkili değil diyor. Tabii ki kanser hücresini yok eden bir madde değil NOI. Bağışıklık sistemini güçlendiriyor, sonrasında beden kendi kendini iyileştiriyor" diyor.
Demirel'in yurtdışı yasağı geldi, çalışma yattı
Ziya Özel daha sonra 1974 yılında çalışmalarını genişletmek umuduyla İstanbul'a taşındı. Muayenehanesinde NOI ile pek çok hastayı iyileştirmeye devam etti (Bütün hastalarının fotoğraflarını ve "önce"-"sonra" raporlarını hâlâ saklıyor, hepsini gösterdi bize). 1976 yılında kendisi de doktor olan bir hastasının aracılığıyla Münih Üniversitesi Farmakoloji Bölümü'nden Prof. Hildeberd Wagner ile tanıştı. Birlikte çalışmaya başladılar. Dr. Özel 3-5 ayda bir Almanya'ya gittiği bu çalışmayla ilgili olarak: "Sonra Demirel yurtdışına çıkışlara yasak getirdi, 3 yılda bir yurtdışına çıkış izni veriliyordu o zamanlar. Bizim Prof. Wagner ile olan çalışmamız da böylece yattı" diyor. Özel'in 1978'de de büyükelçilik aracılığıyla kanserli bir Japon hastayı iyileştirmesi üzerine Nagasaki Üniversitesi ile bağlantı kurulur ve ortaklaşa çalışma kararı alınır. "Ancak numunelerin o kadar uzun yola gitmesi için dondurulması gerekiyordu, zaten Japonya'ya o zamanlar direkt uçuş bile yoktu" diye anlatıyor Özel. "O yıllarda soğutma makinesi yalnızca Mustafa Nevzat İlaç Firması'nda vardı. Ama bana yardımı kabul etmediler. Japonya olayı da böylece yattı" diyor. 1987'de Ziya Özel zakkum ekstresini araştırmaları için İsviçreli Sandoz (bugünkü adı Novartis) firmasıyla anlaştı. Sandoz ekstreye laboratuar araştırması yaptı ve "bağışıklık sistemi düzenleyicisi" olarak rapor verdi (Bu raporları da gösterdi bize).
Özal destekledi, Aktuna bitirdi
Ve yıl 1988. Bütün Türkiye TRT'de yayınlanan bir program aracılığıyla Dr. Ziya Özel'in zakkum ekstresinden haberdar oldu. İşte bütün kıyamet de bundan sonra koptu. Türk Tabipler Birliği şiddetle zakkum ekstresine karşı çıktı, üstelik herhangi bir araştırma yapmaya bile gerek duymadan! Üstelik "Sandoz veya Roche gibi bir firmadan rapor alsanız öper başımıza koyarız" diyorlardı. Ancak Sandoz'un raporunda gizlilik damgası olduğu için Dr. Özel televizyonda Sandoz'dan rapor almış olduğunu da söyleyemiyordu. Tabii üç ay sonra gizlilik damgası kalktı ve rapor basına duyuruldu. Bu arada Ziya Özel ABD'den NOI patentini de "Anvirzel" ismiyle almıştı. Aynı yıl Turgut Özal'ın Teşebbüsü Destekleme Ajansı aracılığıyla çalışmaya 500 bin dolar teşvik vermesi üzerine Türk Alman Araştırma Grubu adı altında bir ekip kuruldu. Ekipte Dr. Ziya Özel, 1976'da Demirel yüzünden ayrı düştüğü Münih Üniversitesi'nden Prof. Hildeberd Wagner, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Farmakoloji Bölümü'nden Prof. Hüsnü Can Başer ile Doç. Dr. İsmail Carbik bulunuyordu. Ekip 1990 yılına kadar çalıştı. Ne olduysa o yıl oldu. Ekstrenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğine ilişkin bulgular 17-22 Temmuz 1990'da Almanya'nın Bonn kentinde toplanan Uluslararası Farmakognozi Kongresi'nde (BACANS) tebliğ edildi. Ancak sunum metninde Dr. Ziya Özel'in adı geçmiyordu. Bugün Eskişehir Belediye Başkanı olan, o dönem Anadolu Üniversitesi Rektörü olan Prof. Yılmaz Büyükerşen, "Kendisi bir bilim adamı ya da bir araştırmacı değil. Bir operatör, genel cerrah. Araştırmamızla doğrudan bir ilgisi yok. Araştırma bize aittir" diyordu o dönem basına. Alman Prof. Wagner de bu çekişmelerden sıkılarak çalışmadan çekildi. Ekip dağıldı, ekstrenin patenti de "Anvirzel" ismiyle Ziya Özel'de olduğu ve Turgut Özal'ın verdiği para bittiği için çalışmalar burada noktalandı. Dönemin Sağlık Bakanı Yıldırım Aktuna da "Türk Tabipler Birliği'nin karşı çıktığı şeye ben nasıl destek çıkarım" diyerek yeniden fon vermeyi reddetti.
Saddam'dan kaçan doktor ABD yollarını açtı
Ve yıl 1995. Iraklı bir doktor AIDS ve kansere karşı bir ilaç keşfeder. Pek çok hasta üzerinde olumlu sonuçlar alır. Ancak Saddam Hüseyin'in ilacın ve kendisinin haklarını gasp edip tüm paraya el koyacağından korkarak Ürdün'e sığınır. Bu arada Pharmaceutical Ventures Thrust adında bir Amerikan ilaç firması ile ilacı geliştirip satmak üzerine bir anlaşma yapar. Firma derhal ilaca patent almak ister. Ancak almak istedikleri patentin zaten var olduğu gerçeğiyle karşılaşırlar. Çünkü tesadüf o ki, Iraklı doktor da aynı Özel gibi zakkumdan bir ekstre yapmıştır. Firma Iraklı doktoru bırakıp derhal Dr. Ziya Özel ile irtibata geçer ve Özel'i ABD'ye çağırır. 1996 yılında Ziya Özel ABD'ye yerleşir. Firma Teksas'ın San Antonio kentinde Özel'in adına Ozelle Pharmaceuticals isimli bir araştırma şirketi kurar ve Özel'e 400'de 1 hisse vererek, Anvirzel'in tüm haklarını satın alır. İşte Ziya Özel'in Amerika macerası da böylece başlamış olur. ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA onayıyla çalışmalar başlatılır. Türkiye'de yetişen zakkumların bölge koşullarına benzer koşullar taşıyan bir bölge saptanarak buraya zakkum çiftlikleri kurulur. Bölge bir tür karantina sahası ilan edilir. Civarında her tür kimyasal ilaçlama yasaklanır. Beklenmedik bir doğa olayı etkisinin taşıyacağı yabancı maddelere karşı, bitkilerin kökleri bile naylonla çevrilir. Bitkiler yetiştikten sonra deneylere başlanır. Zakkum terkibinin içerisinden 61 ayrı madde üretilir.
ABD üniversiteleri zakkumu araştırıyor

Haberin devamını Yeni Aktüel dergisinin 196. sayısında bulabilirsiniz!


1   2   3  
 
 
Her hafta | Türkiye | Dünya | Toplum | Kültür Sanat | Yazarlar | Künye / İletişim | Bize ulaşın  
width=10
Turkuvaz Medya Grubu Copyright © 2003-2017 Tüm hakları saklıdır.
Turkuvaz Gazete Dergi Basım A.Ş.
Üretim ve Tasarım

Turkuvaz Medya Dijital